“Daj Się Poznać” – cele i wstępny plan działania.

lets_start

No i ruszyła machina 😉

machine_run

Pozytywny kop

2 marca rozpoczął się konkurs Macieja Aniserowicza “Daj się poznać”. Jak pisałem w poprzednim wpisie długo dojrzewałem do decyzji czy wystartować w konkursie czy nie. Bardzo pomógł mi Vlog Macieja oraz treści przez niego zamieszczane na Snapie, które dały takiego pozytywnego kopa.

positive kickDzięki Maciej 🙂

Krótko o projekcie

Projekt będzie niejako rozwinięciem myśli jaką rozwijałem jakiś czas temu (wtedy był to windowsowy sidebar – zrzut ekranu poniżej). Co w nim złego spytacie? Patrząc teraz z boku (mając już trochę więcej doświadczenia) kod jest napisany strasznie :p dodatkowo wszystkie dane zapisywane są w bardzo prosto zaszyfrowanych plikach, co z pewnością nie jest uniwersalnym i dobrym rozwiązaniem.

Aktualnie korzystam z takich narzędzi jak:

  • Lista zadań -> todoist
  • Odliczanie czasu danego zadania -> toggl
  • Scrum -> trello
  • Pomidoro -> aktualnie brak :p ale jest to fajna praktyka.

Ale zaraz zaraz i have ideaprzecież zamiast korzystać z 4 narzędzi można z jednego. A umiem programować (albo tak mi się wydaje :p) więc co stoi na przeszkodzie …. SAMOZAPARCIE. No właśnie z tym zawsze był największy problem, ale postanowiłem to zmienić i stąd mój udział w konkursie. Tak jak Maciej nie raz już wspominał, wygraną będzie samo ukończenie konkursu. Widziałem niektóre blogi z poprzedniej edycji, gdzie zapał niektórych uczestników kończył się po 3 postach :p.

A poniżej obiecany zrzut ekranu mojego sidebara z paroma opcjami w tym “todolistem”. Niewykluczone, że niektóre elementy z niego pojawią się w pisanej aplikacji, ale to zobaczymy z czasem.

sidebar

Cele

Pierwszym i podstawowym celem jest zebranie się do działania (piszę już drugiego posta, więc coś drgnęło :p), udowodnienie sobie, że poza pracą też można pracować z dobrą organizacją.

Kolejnym celem jest nauczyć się dobrych wzorców programowania (do tej pory różnie z tym bywało) oraz testów jednostkowych.

No i na końcu (a może powinno być na początku hmmm … no nie ważne) stworzenie aplikacji, która pomoże mi zorganizować czas pracy i zapanować nad chaosem w pracy poza biurem.

Plan działania

Hmmm … pomyślmy.

  • napisać “czysty kod”, nie na szybko, nie na już, tylko przemyślanie
  • poczytać i zrozumieć ideę testów jednostkowych (jakoś nikt nie mógł mnie do tego przekonać :p)
  • zaprojektować layout
  • rozpocząć prace nad projektem

Na tą chwilę to tyle 🙂 Mam nadzieje, że przyjemnie się czytało (nie mam doświadczenia ale nie od razu Rzym zbudowano).

Do usłyszenia wkrótce.