twitter facebook youtube

Planowanie 2018

2018-01-04

Obżarstwo Świąteczne za nami, Sylwester za nami i wkroczyliśmy w Nowy Rok 2018. Nowy rok, nowe możliwości, kolejne 365 dni na dokonanie czegoś wielkiego, albo po prostu na zrealizowaniu naszych planów, założeń, postanowień noworocznych. A czy Ty jakieś posiadasz? Ja posiadam i to dość sporo. Plany noworoczne rodziły się długo w mojej głowie już w roku 2017. Nie, nie pod koniec bo zostawienie na ostatnią chwilę nie jest niczym dobrym – PS. wiem to z autopsji – mimo to wiele osób wychodzi z założenia:

Przecież jeszcze tyle czasu

Ale czy aby na pewno? Często bywa tak, że ten tzw. dead line zbliży się szybciej niż się obejrzysz i wtedy budzisz się z tzw. ręką w nocniku. Podstawą jest dobre i przede wszystkim rozsądne planowanie.
Jeśli chodzi o plany noworoczne warto zacząć we wrześniu lub październiku wtedy realnie mamy szansę ocenić co uda nam się jeszcze w tym roku a co trzeba odłożyć na kolejny. Sam niestety niektóre plany musiałem “przerzucić na rok 2018”. Co zawiodło? Organizacja? Planowanie? Pewnie wszystko po trochu ale także sytuacje losowe, których w zasadzie nie zakładałem – a to błąd i to duży. Zatem aby dobrze zaplanować rok, aby Twoje postanowienia noworoczne miały rację bytu należy odpowiedzieć sobie na pytania:

 1. Czy jestem w stanie to zdanie wykonać?
 2. Co zrobię aby dany cel zrealizować?
 3. Jakie nieprzewidziane okoliczności mogą mi w tym przeszkodzić?
 4. Czy uwzględniłem losowe przeszkody w realizacji?

Odpowiedz sobie na pytania i do dzieła.

Moje plany

Długo zastanawiałem się jaką formę przyjąć przy planowaniu – już obecnego – roku. Moje plany, postanowienia podzieliłem na prywatne i zawodowe. Chciałbym w tym roku bardziej oddzielić życie prywatne od zawodowego stąd taki podział. Taka równowaga jest niezwykle ważna aby nie zwariować 🙂
Dodatkowo pracuję własnie nad moją listą 3 poziomów (dzięki Mirek), która znajdziesz pod tym adresem. Naprawdę sporo czasu zajęło mi przekonanie się do takiej formy motywowania samego siebie a jednocześnie “odhaczania” kolejnych zadań z listy. Długo myślałem czy w ogóle będę miał 3 poziomy (w sumie nawet 2 by wystarczyły – ale jednak 3 są bardziej motywujące), aż w końcu postanowiłem, że spróbuję i tak oto powstaje moja własna lista – to dopiero będzie wyzwanie.

Zawodowe

 1. Wprowadzić wszystkie zasady produktywności w życie i konsekwentnie z nich korzystać (czego brakowało w 2017). Między innymi:
  • planowanie
  • optymalizacja czasu pracy
  • liczenie czasu zadań
  • ect.
 2. Rozpocząć i prowadzić regularnie kurs C# na youtube
 3. Regularnie prowadzić wszystkie serie na youtube
 4. Skończenie gry Coins for Preist
 5. Znaleźć dodatkowe źródło dochodu
 6. Poprowadzić Dev Warsztaty
 7. Wystąpić przynajmniej 2 razy na scenie
 8. Wypromować markę Blaze Studio
 9. Regularnie prowadzić bloga (1 wpis tygodniowo)
 10. Skrócenie czasu montowania video

Na chwilę obecną to tyle. Trochę tego jest (mam 2 tajne plany 😉 – ale o nich w swoim czasie) choć szczerze myślałem, że uzbierało się tych planów trochę więcej. I tak będzie co robić, tym bardziej, że oprócz planów zawodowych są również prywatne i sportowe.

Prywatne i sportowe

 1. Zrobić przynajmniej 1 muscle upa
 2. Wymienić auto
 3. Kupić nowy monitor (1 ultraszeroki zamiast 2óch)
 4. Przebiec pół-maraton (oficjalnie lub nie)
 5. Ustalić osobisty rekord na 10 km
 6. Zrzucić parę cm w brzuchu 😉
 7. Poświęcać więcej czasu rodzinie
 8. Regularnie rysować

Podsumowanie

Jak widać po planach i założeniach jakie sobie postawiłen na ten rok, będzie on niezwykle pracowity. Dodatkowo trzeba znaleźć czas na urlop – w tym roku niestety takowego nie było. Z optymizmem patrzę na ten rok, wiem do czego dążę i wiem jak te cele osiągnąć.
Co dalej? Przede wszystkim porządnie wszystko zaplanować, rozłożyć odpowiednio w czasie i działać. Pierwszym krokiem będzie rozpisać odpowiendnio poziomy i Ciebie zachęcam do takiego rozpisania. Jeśli chcesz np. zrzucić 15 kg w tym roku ustal, że do marca zrzucisz 3kg, do czerwca 6 kg itd.
Małymi krokami do celu. Sprawdzaj postępy, czy faktycznie idziesz w dobrym kierunku, jeśli nie … zweryfikuj swoje założenia i je zmodyfikuj.

Szczęśliwego, produktywnego Nowego 2018 roku i wytrwałości w nim.