twitter facebook youtube

Kodujemy online

2017-11-13

Czy chcieliście kiedyś szybko przetestować jakiś fragment kodu? Pracujecie na komputerze gdzie nie macie zainstalowanego środowiska (np. kolegi, koleżanki)? Albo po prostu nie chce Wam się lub nie możecie go aktualnie odpalić? Dobrze trafiliście. Dzisiaj przedstawię Wam kompilator online dla środowiska .NET. Brzmi świetnie? Oczywiście, że tak. Do niedawna sam nie wiedziałem, że takie narzędzie istnieje. Ale ostatnio chciałem pomóc znajomemu z kodem i szybko go przetestować. Nie widziałem potrzeby do tworzenia nowego projektu i trafiłem na świetne narzędzie kompilator online

Czy to dla mnie?

Oprócz przypadków, o których wspomniałem na początku należy zaznaczyć, że kompilator online przeznaczony jest do testowania pewnych pojedynczych funkcjonalności. Nie przeniesiecie tutaj całej swojej aplikacji – do tego typu “zabaw” nadają się systemy ciągłej integracji takie jakie jak np. Jenkins lub Travis CI.
Jeśli chcecie na żywo oglądać wyniki swoich operacji na kodzie lub pomóc koledze/koleżance w rozwiązaniu problemu związanego z technologią .NET to narzędzie idealne dla Was. Posiada ono możliwość dzielenia się swoim kodem z innymi (na forum lub po prostu wysłać znajomemu link) bez konieczności przesyłania całego swojego kodu źródłowego. Super, nieprawdaż?
Narzędzie, o którym mówię to:

DOTNET FIDDLE

Narzędzie to nadaje się zarówno dla “siszarpowców”, “bejsikowców” jak i “efszarpowców”. Fajną opcją jest możliwość konwersji C# -> VB.NET i odwrotnie.
Jeśli tworzycie lub chcielibyście zacząć tworzyć (ale nie wiecie co z czym się je) aplikacje konsolowe, webowe (MVC, Nancy) lub pojedyncze skrypty zapraszam do omówienia narzędzia.

Narzędzie

Narzędzie to jest niezwykle proste i intuicyjne, dzięki czemu szybko opanujecie poruszanie się po nim.
kodujemy online

dotnetfiddle_web

Co my tu mamy?
Widok podzielony jest na 4 obszary w przypadku aplikacji konsolowych i pojedynczych skryptów oraz na 7 obszarów w przypadku aplikacji webowych.
Od lewej znajdują się opcje, chyba najważniejsze okno zanim zaczniesz pracę z narzędziem. Tutaj definiujecie:

  • język (C#, VB.NET, F#),
  • typ projektu (aplikacja konsolowa, skrypt, MVC, Nancy),
  • kompilator (.NET 4.5, Roslyn 2.0),
  • układ (sekcje, zakładki),
  • system dystrybucji bibliotek nuget – byłem mile zaskoczony, gdy zobaczyłem, że jest możliwość wyszukiwania i dodawania dodatkowych bibliotek,
  • autorun – czy skrypt ma się wykonywać ciągle w trakcie wprowadzania zmian (można wyłączyć i uruchamiać ręcznie)

dotnetfiddle_options

Całkiem sporo tego 🙂 Kolejne sekcje to kod, wynik działania naszego kodu oraz ostatnie sekcja statystyki:

dotnetfiddle_stats

Jeśli wyłączyliście (domyślnie jest włączona) opcję autorun, musicie ręcznie uruchamiać swój kod z górnej belki, przycisk RUN.

Projekty MVC mają bardzo ładnie odseparowane sekcje modelu, widok, kontroler, dzięki czemu nie ma potrzeby głowić się co gdzie napisać, czy się nie pogubię? Po przełączeniu na projekt MVC naszym oczom pokazuje się przykładowy kod, dzięki czemu gdy zaczynamy przygodę z MVC mamy dobry punkt wyjścia.

Podsumowanie

Czy można chcieć więcej? Po prostu korzystać z dobrodziejstw jakie nam udostępniają inni. Narzędzie mogę szczerze polecić “dotnetowym łebowcom” oraz “dotentowym konsolowcom”.

PLUSY MINUSY
+ możliwość szybkiego przetestowania niewielkiego kodu
+ przejrzysty intrefejs
+ wynik zmian w kodzie aktualizowany na bierząco
+ system dystrybucji bibliotek nuget
– brak podpowiedzi “usingów”
– wymagane połączenie z internetem