Kopstt – dodanie zadania

Po intensywnych ostatnio dniach przy blogu oraz projekcie w końcu coś działa. Ostatni wpis był o tworzeniu bazy danych przy użyciu biblioteki NHibernate. Dziś kolejna część związana z dodawniem zadań. Jeden z celów zostanie osiągnięty, bo coś już działa. No ale do rzeczy. Czas na dodanie zadania.

Operacje na tabelach

Połączenie z bazą już mamy, tabela się tworzy poprawnie, to wszystko zostało omówione w poprzednim poście, czas zatem wykonać jakieś operacje na tableach jak dodawnie, pobieranie, aktualizacja i kasowanie zadań. Tworzymy folder, w którym będziemy przechowywać wszystkie operacje na bazie danych. W nim tworzymy prosty interfejs, który będzie zawierał operacje, o których mowa w poprzednim zdaniu.

Ja nazwałem plik IJobRepository.cs. Teraz należy stworzyć “ciało” naszych metod. Mój plik nazwałem NHibernateJobRepository.cs w nim zawierają się ciała naszych operacji. Dla przykładu przedstawię operację dodawania (póki co tylko ta jest zaimplementowana :p), a reszta standardowo na Github.

Po wykonaniu transakcji dodawania, sprawdzamy czy została ona wykonana. Jeśli tak zwracamy komunikat informujący o poprawnym dodaniu zadania. Tak wiem nie powinno to być w tym miejscu ale spokojnie na to też przyjdzie czas.

Dodanie zadania

Zacznijmy od stworzenia GUI, które prezentuje się prosto i schludnie.

dodajemy zadanie GUI

Na początku pole tekstowe oraz przycisk dodawania są ukryte widoczny jest tylko napis “+Add task”. Dla sprawdzenia poprawności działania aplikacji dodałem możliwość wpisania tylko samej treści zadania, kategoria priorytet przypisane są na sztywno. Samo dodanie zadania “od strony kodu” wygląda niezwykle prosto.

Tworzymy nowe zadanie wypełniamy danymi i wykonujemy polecenie Save(). Proste? Oczywiście, że tak. Nie ma tylko id, bo jest ono autoinkrementowane. Gdy zadanie zostanie dodane wyświetlony zostaje komunikat.

zadanie dodane

Niestety zadanie nie są jeszcze wyświetlane w aplikacji. I tu z pomocą przychodzi nam wspomniany w poprzednim poście DB Browser for SQLite.

podglad bazy danych

Jak widzimy zadania zostały poprawnie dodane. Super. Teraz pozostaje zaimplementować pozostałe metody. Ale o tym w kolejnym poście.