Kopstt pierwszy test i autofac

logo

Zaczynam

Witajcie, w końcu pojawiło się trochę kodu. Musiałem się nieco douczyć jeśli chodzi o testy jednostkowe jak i autofaca. Bardzo pomógł mi kolega (dzięki Krzysztof). Musiałem zrozumieć jak zacząć przygodę z testami jak i niezwykle przydatnym narzędziem jakim jest autofac.

Jedną z pierwszych funkcjonalności o jakiej pomyślałem to możliwość dodania programu do autostartu. Jeszcze nie dawno zrobiłbym to na zasadzie napisania kodu i odpalenia go w celu sprawdzenia czy wszystko jest ok. Ale zaraz zaraz … po co tak? Ano nijak.

Autofac

Na początku wdrożenie Dependency Injection (DI). Jak już pisałem na początku musiałem poznać jak to działa. Przy storzeniu szkieletu jak wpomniałem pomagał mi kolega. Kolejnym krokiem było stworzenie dwóch kontenerów (po jednym dla każdego projektu). W moim przypadku okazało się to niezbędne z racji, że jeden projekt korzysta z klas drugiego. Czy szło zrobić to lepiej hmmm … możliwe, dopiero się uczę autofac’a.  Jak ktoś miałby lepsze rozwiązanie będę wdzięczny za komentarz.

Kontener głównej aplikacji:

Mój pierwszy test jednostkowy

test Jednym z głównych założeń projektu była nauka testów jednostkowych i wykorzystywanie ich w projekcie. Stworzyłem zatem pierwszy test, który sprawdza czy wpis został dodany do rejestru. Drugi test jest niemalże identyczny jak pierwszy, jednak ten sprawdza, czy wpis został z rejestru usunięty. Dwa testy na raz … nieźle co nie, jak na człowieka, który nie chciał korzystać z testów sądząc, że to strata czasu.

Ale tak gadam gadam o tym teście a nic nie pokazałem. Poniżej kod test sprawdzającego czy wpis został dodany do rejestru.

No ale po kolei. W konstruktorze rejestruję 2 kontenery (dla każdego projektu – jądro  i główna aplikacja – osobno).

Następnie w samym teście zastosowałem wzorzec postępowania AAA (3A). Na początku Arrange (aranżacja), czyli tworzenie obiektów. Następnie Act (akcja), czyli wykonanie akcji, która testowałem. W tym wypadku przekazanie czy wpis do rejestru ma być dodany czy skasowany. Jako, że testuję dodawanie to w arrange zostało przypisane true. W końcowej aplikacji będzie to sprawdzenie czy Checkbox jest zaznaczony czy nie. I ostatnie czyli Assert (asercja), czyli sprawdzenie efektu jaki chcemy uzyskać.

Test przeszedł pomyślnie:

test

Super 🙂 wpis do rejestru dodany:

registry_result

Aplikacja uruchamia się na starcie, wszystko poszło tak jak powinno. Oczywiście nie od razu było wszystko ok, ale chwila … przecież po to są testy. Super sprawa.

Trochę grafiki

Ostatnie czym do tej pory się zająłem to przygotowanie fajnej grafiki ładowania (pewnie splash screen oraz ładowanie danych, ale to jeszcze zobaczę). Z pewnością nie jest to najważniejsza część całego projektu, ale z racji, że grafika to moja pasja, nie mogło zabraknąć dbałości nawet o takie detale. Stworzyłem rysunki w programie Inkspace . Bardzo fajny, lekki programik do grafiki wektorowej. Efekt mojej pracy możecie zobaczyć poniżej.

kopst loadingCo o tym sądzicie? Pocieszny pomidorek nieprawdaż? 😉

Dzięki za uwagę, mam nadzieję, że w tym tygodniu prace ruszą ostro do przodu, bo czasu coraz mniej.

  • http://godev.gemustudio.com Gocom

    Rosnę w piórka.:D