Mac dla programisty

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy mac nadaje się dla programisty? Pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość ludzi ma przeświadczenie, że Mac-i najlepiej sprawdzają się w studiach fotograficznych i muzycznych. Trudno się z tym nie zgodzić. Sporo programów dostępnych tylko na Mac’a odpowiednio zoptymalizowanych sprzyja temu trendowi. No ale nie o grafikach i muzykach miała być mowa. Od razu może udzielę odpowiedzi na pierwsze pytanie, a poniżej wyjaśnię dlaczego. Tak, Mac nadaje się dla programistów. Czy dla wszystkich? Z pewnością nie,ale moje przemyślenia na ten temat znajdziecie poniżej. Artykuł ten powstał z racji, że sam posiadam Mac’a dokładniej macbooka pro (co prawda w słabej konfiguracji jak na dzisiejsze czasy, ale ciii), a kupując go nie wiedziałem, że zostanę programistą. Chciałbym pomóc przyszłym programistom w odpowiedzeniu na pytanie:

Czy mac dla programisty do dobry wybór?

PHP

Czy mogę bez przeszkód programować w PHP? Jak najbardziej. Dla system Mac OS jest dostępnych mnóstwo narzędzi pozwalających ze spokojem zająć się tworzeniem stron i aplikacji internetowych. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Narzędzia jakie mogę polecić to na pewno PHP Storm, genialne narzędzie dostępne zarówno na Windowsa, Linuxa jak i Mac OS. Kolejnym narzędziem jest TextWrangler, korzystałem z niego dopóki nie postanowiłem przejść na PHP Storm. Można również korzystać z  Eclipse, Sublime czy Visual Studio Code z odpowiednimi wtyczkami. Jeśli chodzi o PHP na pewno każdy znajdzie coś fajnego dla siebie.

JAVA

Nic nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć aplikacje lub/i gry w Javie na Macu. Osobiście korzystałem z dwóch narzędzi Eclipse oraz Android Studio. Niestety musiałem pozbyć się Android Studio i na chwilę obecna porzucić tworzenie gier i aplikacji na Androida  na Macu a to z racji małej ilości miejsca na dysku. Niestety dysk SSD 120 GB to jest takie niezbędne minimum dla szarego kowalskiego. Do moich potrzeb niestety jest to zdecydowanie za mało, o czym już wielokrotnie się przekonałem. Jednak jeśli posiadacie odpowiednią ilość miejsca na dysku oraz wystarczająco solidny sprzęt mogę z czystym sumieniem polecić. Wydawać by się mogło ale jak tworzenie gier w Javie na Androida na Macu? Szok, niedowierzanie, a jednak. Javę wykorzystuję tylko do pisania gier na Androida, to też pozwólcie, że nie wypowiem się szerzej na temat Javy na macu.

.NET, C#

Dotarliśmy do sedna sprawy. Otóż czy pisząc w .net, c# powinienem kupić (przesiąść się na) Maca? I tak i nie :p No tak wiem, nic to nie mówi. Jednak w przypadku komputerów z logo nadgryzionego jabłka nie jest to takie oczywiste. Owszem posiadamy narzędzia takie jak Visual Studio Code, w którym ze spokojem napiszemy aplikację konsolową lub webową i przy takim zastosowaniu jak najbardziej tak. Ale co w przypadku, gdy chcę tworzyć aplikacje desktopowe? Tu zaczynają się schody, ponieważ niestety nie da się (przynajmniej na chwilę obecną). W takim przypadku zostaje nam albo druga maszyna z zainstalowanym Windowsem albo wystarczająco pojemny dysk aby postawić Windowsa obok Mac OS za pomocą narzędzia BootCamp. Apple mimo swojej zamkniętości umożliwia korzystanie z Windowsa na Macu (swoją drogą, szkoda, że w drugą stronę to nie działa tak fajnie – pozostają nam Hackintoshe). Narzędzie BootCamp przeprowadzi Was przez cały proces instalacji. Posiadając już Windowsa bez przeszkód możemy zainstalować Visual Studio i cieszyć się z możliwości tworzenia aplikacji desktopowych na Macu. Tak jak wposmniałem na początku tego punktu, jest to konieczne jedynie w przypadku gdy tworzymy aplikacje desktopowe.

mac

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem już w pierwszym akapicie Mac do dobry wybór dla programisty. W zasadzie tylko w przypadku aplikacji desktopowych pisanych w .NET możemy natknąć się na problemy. Mac-i mają dodatkowy atut jakim jest odpowiednia optymalizacja systemu do podzespołów komputera. Jest to niewątpliwy plus, Windows’owi zdarza się często przyciąć a nawet zawiesić lub zrestartować bez powodu. W macach to raczej się nie zdarza (mi się nie zdarzyło).