twitter facebook youtube

Podsumowanie i planowanie

2018-12-31

Mija kolejny rok, mój drugi “prowadząc” tego bloga. Dlaczego w cudzysłowiu? Spójrz na wpisy z tego roku to zrozumiesz. Nie był to najlepszy rok … ba był on kiepski, szczegóły poniżej w statystykach. Aż żal patrzeć na wpis z planowania roku 2018 -> tutaj <-. Co udało się z tego rocznych planów wykonać? … zupełnie nic 🙁 Może oprócz rysowania, choć to również nie jest tak regularne jak zakładałem.

Nie mogę jednak powiedzieć, że ten rok był beznadziejny, gdyż wydarzyła się w nim najwspanialsza rzecz jaka mogła się wydarzyć, a mianowicie narodziny mojej ukochanej Córeczki. Było to najważniejsze wydarzenie mijającego roku i nic nie było od niego ważniejsze … ani blog … ani vlog, zupełnie nic.
Przejdźmy jednak do podsumowania, a następnie planowania.

Podsumowanie roku 2018

Plany na mijający już rok były ambitne … może za bardzo? Czego zabrakło? Na pewno motywacji, dobrego rozplanowania roku, ustalenia dat wykonania określonych celów … oraz … działania. O jakim działaniu mowa? O tym w akapicie o planowaniu 2019 roku.

Strasznie zaniedbałem bloga, mój kanał youtube praktycznie nie istnieje, brakuje nowych filmów. Vloga jak wstrzymałem tak zostało.(A może wznowić? Jak sądzisz?) Powodem były problemy z moim maciem, gdyż video montowałem w iMovie. Miał być naprawiony szybko, niestety naprawa ciągnęła się w nieskończoność.

Kolejna rzecz jaką miałem zrobić to rozpocząć występować na scenie, czego niestety nie udało się zrobić. Dlaczego? Głównym powodem jest brak zdecydowania na temat prezentacji oraz lęk przed tym, że nawet jeśli takowy wybiorę to nie spodoba się publiczności. Bałem się również, że okaże się, iż moja wiedza nie jest tak duża jak mi się wydawało i prezentacja okaże się klapą.

Sportowo ten rok wyglądał nieco lepiej, gdyż do czasu problemu z kamieniami w nerce chodziłem regularnie na crossfit (później 2 miesiące przerwy i aktualnie kończę kolejne 2 miesiące przerwy :p). Z bieganiem było nieco gorzej (patrz statystyki), aczkolwiek osiągnąłem mój cel czasowy poniżej 25 minut na dystansie 5 km.

Rok 2018 był rokiem wielu zmian, szukania własnego “ja”. Kilka razy zmieniałem nazwę bloga i jego wygląd. Czy miało to, aż takie znaczenie? Patrząc z perspektywy czasu niekoniecznie, aczkolwiek zmiana nazwy bloga z devblaze na programista-artysta uważam za słuszny krok 🙂 Co do wyglądu to w 2019 on i tak się zmieni na możliwie najprostszy, a zarazem jak najbardziej czytelny.

Garść statystyk

Blog

 • Wpisy: 7/42 🙁
 • Sesje: 1.6 tys. (2017 – 1.4 tys)
 • Użytkownicy: 1.1 tys. (2017 – 1.2 tys)
 • Popularność wpisów

Twitter: 207 obserwujących (85% mężczyźni, 15% kobiety)
Facebook: 113 polubień, 114 obserwujących

Z facebook’iem jest trochę skomplikowanie gdyż są to statystyki mojej strony Blaze Studio Art gdzie wrzucałem wpisy i prowadziłem zarówno działalność blogową, programistyczną oraz artystyczną. Od 2019 roku blog powiązany będzie ze stroną programista-artysta.pl – Mikołaj Jakubowski (zachęcam do zalajkowania ;))

Bieganie: 7 biegów

 • 5 km – 5 biegów (0:24:33)
 • 10 km – 1 bieg (0:58:32)
 • 11 km – 1 bieg (1:07:41)

Co się udało?

 • wykonałem 11 karykatur na zamówienie
 • rozwinąłem się zawodowo
 • rozwinąłem się sportowo
 • rozwinąłem się artystycznie

Patrząc wstecz mogę powiedzieć, że nie był to najgorszy rok, ale mogło i wręcz powinno być zdecydowanie lepiej … bardziej produktywnie.

Spojrzenie w przyszłość – rok 2019

Zupełnie zmieniłem podejście do planowania roku 2019. Nie powymieniałem sobie po prostu punktów jakie chciałbym zrealizować. Postanowiłem skorzystać z mapy myśli – nigdy nie byłem przekonany do tego rozwiązania (nie wiedziałem jak to robić :p) ale zmieniłem zdanie gdy zacząłem tworzyć takową w odniesieniu do planów na nadchodzący rok.
Moje plany podzieliłem na 3 główne kategorie:

 • marka programista-artysta (blog, vlog (?), podcast)
 • marka Blaze Studio Art
 • prywatne

Planów jest sporo, ale samo planowanie to dopiero początek i w zasadzie nic wiążącego – jak to pokazał mijający rok. Jeśli nie ma działania, wyznaczenia dat, oraz konkretnego planu osiągnięcia wyznaczonych celów to raczej ciężko będzie je osiągnąć. Zapamiętaj to zdanie podczas jakiegokolwiek planowania, czy to roku, miesiąca, tygodnia, czy nawet wycieczki.

O działaniu, o którym mówiłem na wstępie często wspominał Mirek Burnejko na swoim vlogu np. w odniesieniu do wyjazdu na wakacje. Gdy kupisz już bilet to w zasadzie nie ma odwrotu musisz polecieć (pojechać) w zarezerowane miejsce – w innym wypadku przepadną pieniądze. Jest to niejako “pozytywny kop do działania”, gdy będziesz tylko myśleć o wyjeździe ostatecznie pewnie nie pojedziesz.

Ja wykonałem już jeden krok w kierunku wystąpień na scenie, a mianowicie wysłałem CFP na 4Developers Warszawa. Czy temat zostanie zaakceptowany przez radę programową? … tego nie wiem, ale nie siedzę z założonymi rękoma i nie rozmyślam co by było gdyby, nie zastanawiam się czy chcę wystąpić czy nie. CFP wysłane, jak moje zgłoszenie zostanie zaakceptowane to nie będzie odwrotu 🙂

Planuję wystąpić na kilku grupach .NETowych, a co dalej … zobaczymy jak prezentacja zostanie przyjęta.
Nie będę rozpisywał się dokładnie na temat moich planów związanych z rokiem 2019 tylko pokaże Ci moją mapę myśli.

planowanie planowanie

Mam teraz dodatkową motywację, mam dla kogo działać. Teraz widzę o czym mówił Maciek Aniserowicz, gdy mówił, że gdy córeczka się urodziła sporo się u niego zmieniło 🙂

W mojej mapie brakuje jeszcze dat, oraz bardziej szczegółowego rozbicia zadań ale wszystko będzie aktualizowane na bieżąco 🙂

A czy Ty planujesz 2019 rok? Jeśli nie to może pora zacząć?

Życzę Ci wszystkiego dobrego w Nowym Roku, osiągnięcia wszystkich zaplanowanych celów 👊