Stanowisko pracy

working_area

Dlaczego w ogóle taki temat? Moim zdaniem stanowisko pracy to wbrew pozorm dość istotny temat. Kiedy zaczynałem od pisania stron miałem do dyspozycji jeden monitor, konfiguracji komputera już nie pamiętam ale nie był to demon prędkości. Niby starczało, jednak przełączanie się co chwila między oknami kombinacją alt + tab było jednak uciążliwe, z perspektywy czasu. W tamtych latach nawet nie myślałem o posiadaniu dwóch monitorwów (bo po co :p). Dziś nie wyborażam sobie pracy na 1 monitorze (chociaż … ale o tym później). Stanowisko pracy powinno być przede wszystkim wygodne ale i produktywne.

Moje stanowisko pracy

work_desk

W chwili obecnej posiadam 2 monitory, komputer PC (tak jak we wstępie na dzisiejsze czasy jest już trochę mało wydajny), Macbooka Pro mid 2009 (trochę wiekowy i procesor C2D, przy korzystaniu z niektórych narzędzi nie domaga). Co zmieniło się gdy doszedł drugi monitor? Przede wszystkim zmienił się komfort pracy. Zdecydowanie wygodniej pracuje się, gdy na jednym monitorze jest kod a na drugim wynik naszego kodu (czasem na drugim monitorze odpalam film, gdy planuję kodować przez dłuższy czas).

Nie będę zagłębiał się w konfigurację PC oraz Mac’a, ale warto wspomnieć o peryferiach. Posiadam mysz A4Tech X7 kupiłem ją jeszcze w czasie gdy grałem w gry i tak już została. Klawiatura, na której pracuję to Logitech K360Długo poszukiwałem odpowiedniej klawiatury dla siebie, wypróbowałem 3 (o ile mnie pamięć nie myli) zanim trafieniem na K360. Od kiedy kupiłem Macbooka zakochałem się (tak chyba można to ująć) w ergonomii jego klawiatury. Od tego czasu zacząłem szukać odpowiedniej klawiatury pod PC, nie było łatwo ale się udało. Polecam każdemu poszukać odpowiednio wygodnej i ergonomicznej klawiatury, jako że jest to jedno z ważniejszych narzędzi, na których pracujemy. Do tego głośniki Creative SBS580 dość wiekowe ale cały czas dają radę, oraz słuchawki SENNHEISER HD201Bardzo dobre i niedrogie słuchawki z odpowiednią głębią basu.

Jak pracuję?

Zazwyczaj korzystam albo z Mac’a albo z PC + 2 monitory. Mac’a nie podłączam pod monitory, gdyż jest to dla mnie urządzenie do pracy mobilnej a nie do podstawowej. Do pracy podstawowej mam PC, aczkolwiek ostatnio zacząłem się zastanawiać czy nie zainwestować w laptopa z Windowsem zamiast PC? Co sądzicie? Tak jak pisałem w poprzednim wpisie o Mac’u dla programisty nie jest on dobry w przypadku aplikacji desktopowych. W moim przypadku jest to dość istotny problem, gdyż dysk 128 GB nie jest wystarczający do konfiguracji Mac OS X + Windows BootCamp.

Niestety nie posiadam również ergonomicznego fotela (ale jest w planach 🙂 ) a z pewnością jest to równie istotne, spędzając po parę godzin dziennie pracując.

Tak jak już wspominałem, komfort, ergonomia oraz wydajność pracy na 2 monitorach są niepodważalne. Aczkolwiek, od jakiegoś czasu w sprzedaży są monitory o proporcjach 21:9. Co w nich fajnego? Otóż jeden monitor może zastąpić 2 monitory. Jest to monitor potocznie zwany ultraszerokim. I teraz pytanie 2 monitory czy 1 ultraszeroki? I co teraz? Hmmm .. ja również mam tu dylemat. Jak widać na zdjęciu monitory jakie posiadam mają różne wymiary 23 i 19 cali (mało wygodne prawda?). Nie do końca jest to komfortowe, ale i tak lepsze niż 1 monitor o standardowych proporcjach 16:9.

Praca w ciszy?

Jak najlepiej się skupić na pracy? Cisza, muzyka, a może film? Może nie do końca ten akapit dotyczy tematu wpisu, ale moim zdaniem jest równie istotny. A zatem jak ja pracuję!?!?! Najbardziej optymalne warunki pracy to film lub serial puszczony w tle (taki, który mnie motywuje np. Social Network, Dolina Krzemowa) lub dobra muzyka. Praca w ciszy jakoś mi nie służy. Pragnę tu jednak zaznaczyć, że nie zawsze wiem co leci w tle. Gdy mocno skupię się na kodowaniu to jest nieistotne, co leci w tle byleby tylko coś leciało.

Rozbudowa

W najbliższym czasie planuję rozbudowę mojego stanowiska pracy o ergonomiczny fotel. Ale zanim kupię fotel to już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem kupna monitora. I  w tym miejscu cofnijmy się 2 akapity wyżej, gdzie wspominałem o monitorach mających proporcje 21:9. Tu mam spory dylemat czy kupić 2 monitory 24″ FullHD w proporcjach 16:9 czy 1 ultraszeroki. Ale na tym nie koniec problemów. Kolejny to ultraszeroki 34″ czy 29″. De facto 29″ to tak jakby 2 monitory 22″ postawić obok siebie a 34″ to tak jakby 2 x 27″. Nie wiem czy ten większy nie będzie za duży. Co sądzicie? Posiadacie takowy? Chętnie usłyszę co sądzicie. Kolejnym krokiem jest wymiana PC na laptopa, lub rozbudowa aktualnej konfiguracji PC. Thinking

Jeśli macie jakieś sugestie piszcie w komentarzach, będę wdzięczny.

  • http://godev.gemustudio.com Gocom

    Ustandaryzuj rozmiar monitorów, będzie większa wygoda podczas pracy. Najlepiej dwa identyczne modele o cienkiej krawędzi.:)