Recent News
Stary człowiek i morze, czyli jak nie poddać się własnym słabościom

“Stary człowiek i morze” opowiada o rybaku, który uważa, że najlepsze czasy ma już za sobą, a jego codzienność tylko utwierdza go w tym przekonaniu. Czy dla starego rybaka jest jeszcze szansa?

O czym jest książka?

Książka opowiada o Santiago, starzejącym się rybaku pochodzącym z Kuby, który od osiemdziesięciu czterech dni nic nie złowił. Kiedyś wypływał w morze razem z chłopcem o imieniu Manolin, ale odkąd Santiago przestał mieć szczęście rodzice chłopca przydzielili go do innego rybaka. Jednak pomimo tego Manolin szczerze pokochał starszego pana i często starał się mu pomagać. Przynosił mu jedzenie, kawę, a co najważniejsze dawał mu nadzieję, że jutro będzie lepiej. Santiago pomimo braku udanych połowów wypływa w daleką podróż w morze dalej trzymając się tej nadziei, że szczęście kiedyś do niego powróci i któregoś dnia w końcu udaje mu się złowić rybę. Łapie ogromnego marlina. Choć ryba walczy i ciągnie łódkę coraz bardziej w morze, Santiago nie daje za wygraną, choć w drodze powrotnej wyłowioną przez niego rybą zaczynają interesować się rekiny, co jeszcze bardziej utrudnia staremu rybakowi powrót. Pomimo głodu, zmęczenia i zrezygnowania Santiago postanawia dowieść rybę do brzegu. Z uporem dąży do osiągnięcia celu. 

Refleksja

Książka daje do myślenia. Nie jest to tylko opowieść o rybaku, małym chłopcu i rybie. Jest to historia o walce ze swoimi słabościami. O tym, że mimo tego, że czasem chcemy się poddać coś nas ciągnie do przodu. O tym, że przeciwności czasem ostatecznie nas wzmacniają i pokazują naszą prawdziwą wartość. Santiago walcząc udowodnił, że mimo wieku i niepowodzeń chce jeszcze w życiu coś osiągnąć, pokazać innym, że jego życie jeszcze się nie skończyło i wciąż jest wartością dodaną dla społeczeństwa, w którym żyje.

O autorze

Autor książki Ernest Hemingway był amerykańskim pisarzem i dziennikarzem. Poza książką “Stary człowiek i morze (sprawdź cenę i zamów!)” ma na swoim koncie takie utwory jak: “Pożegnanie z bronią”, ‘Słońce też wschodzi” oraz “Komu bije dzwon”. Jest także autorem opowiadania “Śniegi Kilimandżaro”. 

News Reporter