twitter facebook youtube

Co to był za rok? Podsumowanie 2017.

2017-12-31

Ach, co to był za rok? Na pewno produktywny. Działo się bardzo wiele rzeczy nowych i ciekawych. Nawiązałem wiele znajomości. Gdyby w zeszłym roku ktoś mi powiedział, że tak będzie wyglądał rok 2017 na pewno bym nie uwierzył. Dziś ostatni dzień 2017 roku zatem pora na jego podsumowanie a jeszcze w tym tygodniu plany na 2018 rok. Do dzieła.

Podsumowanie 2017

Podsumowanie podzielę na 2 części, programistyczną, oraz sportową. Sport odgrywa w moim życiu równie ważną rolę jak programowanie oraz produktywność, a wiadomo, że takie dziedziny należy rozdzielać.

Sprawy zawodowe

Udział w konkursie “Daj się poznać” – od udziału w konkursie organizowanym przez Maćka Aniserowicza wszystko się zaczęło. Wiele późniejszych wydarzeń, decyzji zapoczątkował właśnie ten konkurs. Co mi dał? Bardzo wiele. Przede wszystkim przełamałem strach przed wystąpieniami publicznymi, poznałem wielu innych pasjonatów programowania a przede wszystkim Macieja. Miałem gorsze i lepsze chwile w trakcie trwania konkursu. W pewnym momencie nawet przestałem pisać posty ale w powrocie pomógł mi Andrzej Krzywda za co mu bardzo dziękuję 🙂

Start bloga – zostałem niejako zmuszony do założenia tego bloga dzięki konkursowi “Daj się poznać” – taki wymóg – aczkolwiek myśli o założeniu bloga bardzo długo krążyły w mojej głowie jednak ciągle brakowało tej kropki nad i. W końcu przyszedł konkurs, decyzja o starcie i powstał blog. Cieszę się, że nie został on schowany na półkę między jedną a drugą książką tylko cały czas staram się go jak najlepiej rozwijać.

Udział w 1 (dla mnie) spotkaniu wrocławskiej grupy .NET – udział w zasadzie miał być tylko na potrzeby postu konkursowegom ale po spotkaniu żałowałem tego, że nie wiedziałem wcześniej o takich inicjatywach. Niestety w moim mieście nie działa żadna grupa, a sam się nie dowiadywałem. Od tego czasu zaczęły się wyjazdy na konferencje i spotkania.

Udział w 1 (dla mnie) warsztatach – Podstawy c# – dla mnie kolejna nowość. Warsztaty programistyczne … wow … to coś nowego. Bardzo fajna organizacja, masa przydatnej wiedzy i przede wszystkim praktyka, praktyka, praktyka … czego brakuje na studiach.

Występ na Gali finałowej “Daj się poznać 2017” – prezentacja “Produktywność – klucz do sukcesu” – oj tak, to bardzo niezwykłe przeżycie w tym roku. Gdy Maciej mówił o zgłaszaniu do wystąpieniu na gali, nie byłem do końca przekonany czy to dla mnie. Występować przed setką programistów? A jak się zbłaźnię? A co jak się zatnę i nie będę widział co powiedzieć? Suma sumaru okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Było naprawdę mega pozytywnie. Zaskoczony byłem bardzo pozytywnym odbiorem mojej prezentacji. Jeśli nie widziałeś/-aś mojego wystąpienia znajduje się on pod tym linkiem.

Nawiązanie wielu znajomości w świecie IT – Maciej Aniserowicz, Mirek Burnejko, Andrzej Krzywda, Piotr Gankiewicz … oj można by sporą listę stworzyć. Co mi dało poznanie tych wszystkich ludzi? Świeże spojrzenie na wiele spraw oraz niektórych poglądów.

Wdrożenie zasad produktywności (planowanie, notatki, organizacja itd) – wprowadzenie tych zasad dało mi sporo, ale i widzę, że sporo mi brakuje aby było idealnie. W tym roku brakowało mi na pewno wytrwałości w stosowaniu tych zasad, co chciałbym zmienić w 2018 roku.

Rozpoczęcie kręcenia vloga – na pewno jeden z przełomowych momentów w tym roku. Długo zastanawiałem się, czy rozpoczynać taki projekt czy nie. Jaką formę przyjąć? Czy to się przyjmie? Oj było sporo pytań, sporo znaków zapytania, ale w końcu złapałem telefon w ręce i zacząłem kręcić. Nie widziałeś jeszcze mojego vloga? Zapraszam pod ten link.

Udział w warsztatach DevStyle Speakers – kontynuacja tego co zaczęło się na Gali “Daj się poznać” czyli wystąpień publicznych. Na warsztatach ja i jeszcze 39 programistów (i programistek) uczyło się jak występować przed ludźmi, na co zwracać uwagę aby dotrzeć do publiczności. Uczyliśmy się również jak przygotować prezentację aby była ona dobrze postrzegana przez widzów. Mega sprawa – dzięki Maciek.

Powrót do rysowania – osobiście bardzo ważne wydarzenie w tym roku. Dawno nie rysowałem, a kiedyś przecież to była moja pasja, moje hobby. W tym roku postanowiłem do tego wrócić i myślę, że jest całkiem nieźle – nie straciłem tego czegoś. Wiele osób mówi, że z tym jest jak z jazdą na rowerze. Ja uważam, że nie do końca, bo jednak potrzeba chwili aby znowu odnaleźć to “coś”.

Seria youtube IT Caricatures – powrót do rysowania zaoowcował serią It Caricatures, w której to rysuję karykatury znanych osób z polskiego świata it. Karykatury to dla mnie coś nowego ale i zarazem ekscytującego. Jak mi idzie? Zobaczysz pod tym linikem.

Bardziej skrupulatne prowadzenie budżetu domowego – już w roku 2016 i 2015 prowadziłem budżet, jednak nie był on aż tak skrupulatny jak jest teraz. Gdy ma się już swoją rodzinę należy o to zadbać, bo pieniądze lubią uciekać między palcami. Sporo wskazówek wyciągnąłem z vloga Mirka Burnejko, ale i dostosowałem je do własnych potrzeb.

Kupno nowego maca – mój poprzedni komputer niestety nie wyrabiał już pod względem wydajności do prac jakie na nim wykonuje, zatem przyszła pora na nowy sprzęt. Wybór po raz kolejny padł na Mac’a, mimo że dość długo zastanawiałem się jakiego laptopa wybrać.

Rozpoczęcie korzystania ze Snapchata – kolejna rzecz, którą zapoczątkował Maciej Aniserowicz. Na początku tylko oglądałem snapy i było spoko. Później postanowiłem jednak, że pora się otworzyć przed ludźmi i zacząć się udzielać. Fajna sprawa. Teoretycznie wiadomości mają limitowany czas, filmy po odtworzeniu prywatnej wiadomości znikają, ale jak wiadomo co raz trafi do sieci, nigdy z niej nie znika 😉

DevAdvent Calendar – inicjatywa stworzenia kalendarza adwentowego dla programistów, na którą wpadła Weronika Tobor. Postanowiłem jej pomóc i w 3-4 godziny napisałem skrypt kalendarza. Inicjatywa przyjęła się bardzo fajnie i na pewno za rok będzie kolejna edycja.

Aktualizacja Santa Gifts – aktualizacja gry, która powstała 2 lata temu. W zeszłym roku wraz Krzysztofem Owsianym – z którym tworzyłem tą grę – przeprowadziliśmy sporą aktualizację. W tym roku nie była o na tak duża, jednak dość istotna. Zapraszam do zagrania.

Stworzenie logo marki Blaze Studio – w końcu wpadłem na fajny pomysł logo. Proste a zarazem przejrzyste, czyli to o co mi chodziło, na czym mi zależało. Teraz tylko rozwijać markę.

podsumowanie 2017

Seria youtube “Kurs rysunku” – póki co nagrałem tylko odcinek pilotażowy, ale mam już rozpiskę na kilka odcinków do przodum ale to w styczniu.

Sport

Nauczenie się double unders – w zeszłym roku była to zmora na Crossficie. Nie wychodzi mi idealnie (double, single), ale jest coraz lepiej. W tym roku nastąpił spory progres, ale sporo pracy jeszcze przede mną.

Ustanowienie kilku osobistych rekordów (PR) na CrossFit – każdy sportowiec chce się rozwijać, a co innego motywuje lepiej niż sukcesy? Osiąganie osobistych rekordów na Crossficie motywuje do dalszej ciężkiej pracy i mimo iż nie zawsze byłem przekonany czy dam radę z takim ciężarem to byli ludzie, którzy we mnie wierzyli i dzięki temu brnę do przodu.

Zaliczenie paru oficjalnych biegów – w tym roku nieco odpuściłem bieganie, ale było kilka biegów, w których wiedziałem, że muszę i chcę wystąpić. W jednych poszło mi nieco lepiej w innych gorzej, ale najważniejsze, że bez kontuzji.

Jazda Porsche 911 GT3 na torze Poznań – to była mega niespodzianka. Prezent urodzinowy od mojej kochanej Żony. Nie spodziewałem się takiego super prezentu. Jazda na torze to jednak coś innego niż jazda po mieście a nawet na autostradzie. Polecam każdemu kto lubi motoryzację a nie stać go na własne sportowe auto. Mimo, że był to tylko tor gokartowy, zabawa była przednia.

Podsumowanie

Fiuf … sporo się działo. Nie spodziewałem się, że ten rok będzie tak intensywny, a rok 2018 zapowiada się jeszcze bardziej intensywnie, ale o tym w kolejnym wpisie na który zapraszam już teraz. Wczoraj ukazał się także kolejny odcinek vloga, w którym także podsumowuję miniony rok.